Prawidłowe przygotowanie projektu do druku nie jest niczym wyjątkowo skomplikowanym, oczywiście każda drukarnia może mieć nieco inne zalecenia odnośnie do przygotowania plików, jednakże jest sposób by przygotować projekt na tyle uniwersalnie, aby nie sprawiał w przyszłości problemów w drukarniach.
Kilka cech projektu, które się nie zmieniają:
- Profil kolorystyczny – Najczęściej stosowanym profilem w druku jest CMYK ( C=Cyjan, M=Magenta, Y=Yellow, K=Black ) co oczywiście oznacza, że to właśnie w tym profilu powinien zostać zapisany nasz projekt.
- Rozdzielczość – Dla projektów o rozmiarach nieliczonych w metrach rozdzielczość powinna wynosić 300 DPI ( Dots Per Inch ), czyli 300 punktów na cal kwadratowy.
- Spady – Rozmiar projektu powinien być większy niż docelowy rozmiar wydruku, za rozsądną wartość można uznać dodanie 2mm z każdej strony. Dla wydruku o fizycznym rozmiarze 100mm szerokości i 100mm wysokości projekt powinien mieć rozmiar 104mm szerokości i 104mm wysokości.
- Margines wewnętrzny – To bezpieczny odstęp istotnych treści od fizycznej krawędzi wydruku, za bezpieczną wartość uznać można dodanie 4mm marginesu wewnętrznego z każdej strony projektu. Dla wydruku o fizycznym rozmiarze 100mm szerokości i 100mm wysokości ważne treści projektu powinny znajdować się na powierzchni o rozmiarze 92mm szerokości i 92mm wysokości.
Wyjątki w kwestii spadów oraz marginesów wewnętrznych stanowią druki wielkoformatowe, w ich wypadku te wartości mogą być znacząco wyższe w zależności od zastosowanych materiałów.